top of page

Yavru Köpeklerde Isırma Eğilimi ve Nasıl Kontrol Edilir


Yavru köpeklerin ısırma eğilimi oldukça yaygın bir davranıştır. Bu davranış köpeklerin, tıpkı yeni doğmuş bir bebek gibi, çevresini ve nesneleri keşfetmeye çalışırken, aynı zamanda sosyal becerilerini geliştirirken ortaya çıkar. Ancak, yavru köpeklerin aşırı ısırma eğilimi, hem insanlar hem de diğer hayvanlar için sorunlu olmakla birlikte alışkanlık edinebilirler.


Bu makalede, yavru köpeklerde ısırma eğilimi hakkında nedenler, önlemler ve eğitim teknikleri hakkında bilgi verileceğiz. :)Neden Yavru Köpekler Isırır?


Diş Kaşıma: Yavru köpekler, dişlerinin çıkmasını ve rahatlamasını sağlamak için çeşitli nesneleri ısırma eğilimindedirler.

Bu sebeple evinizde ki bazı objeleri, eşyalarınızı ısırabilir. Bu onun yaramaz ve ifla olmaz bir köpek olduğunu göstermez.


Oyun Davranışı: Yavru köpekler oyun sırasında ısırma davranışını sergileyebilirler. Bu, kardeşleri veya sahipleriyle oynarken görülür.

Özellikle anneden ve kardeşlerinden erken ayrılmış yavrulardan bu daha fazla olabilir. Çünkü kardeşleriyle oyun sırasında ısırma, onlara aynı zamanda canı acıyınca durmayıda öğretir.


Sosyalizasyon Eğitimi: Yavru köpekler, sosyal becerilerini geliştirmek için diğer köpeklerle veya insanlarla oynarken ısırma davranışını kullanabilirler.

Yine bu davranış, yavrunuzu ilk dışarı çıkardığınızda diğer köpeklere karşı asosyal olduğunu göstermez, sadece biraz zamana ihtiyacı olduğunu gösterir.


Dikkat Çekme: Yavru köpekler, ilgi çekmek veya dikkatinizi çekmek için ısırabilirler.


Yavru Köpeklerde Isırma Eğilimini Kontrol Etmek İçin İpuçları


Oyuncaklar Sunun: Yavru köpeğinize çiğneme ve oynama için uygun oyuncaklar sunun. Bu, diş kaşıma ihtiyacını karşılayabilir ve aşırı ısırma eğilimini azaltabilir.


Sosyalizasyon: Yavru köpeğinizi farklı insanlarla ve diğer köpeklerle tanıştırın. İyi sosyalizasyon, ısırma davranışının kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Bu ilk zamanlar diğer yavru köpekler olabilir, eşit olduğunu bilmek köpeğinizi her zaman sakinleştirecektir. Büyük bir köpeğe karşı korku kazanabilir.


Tutumlu Olun: Yavru köpeğiniz sizi ısırıyorsa, ani bir reaksiyon vermek, vurmak yerine sakin olun. Öfkenizi veya endişenizi ifade etmek yerine köpeğinizi yatıştırmaya çalışın.

Göz teması kurmak ve ya ısırmaya çalıştığı anda hafif bi 'aaa' sesiyle canınızın acıdığını ona hissettirebilirsiniz.


Eğitim: Temel itaat komutlarını öğrenmeye başlayın. Köpeğinize "otur" veya "bırak" gibi komutlar vererek ısırma davranışını kontrol altına almayı deneyin. Bunu ilk zamanlar daha yogunlukta yapacağınız için ödül maması çok fazla vermeniz gerekecek, bunun biraz önüne geçmek istiyorsanız, kuru mamasını tane tane vererekte eğitim vermeniz kolaylaşacaktır.


Profesyonel Yardım: Yeterli zamanınız olmayabilir ve ya sabırlı davranamadığınızı düşünebilirsiniz, bu, yavru köpeğinizin ısırma davranışı kontrol altına almakta sizi zorlandırır. Böyle bir durumda bir köpek eğitmeninden yardım almayı lütfen ihmal etmeyin.


UNUTMAYIN!

Yavru köpeklerde ısırma eğilimi normal bir davranıştır, ancak kontrol altına alınması gerekir. Sabır, eğitim ve doğru yönlendirme ile yavru köpeğiniz bu davranışı zamanla öğrenir ve büyüdükçe daha iyi bir davranış sergiler.


Bu makale, yavru köpeklerde ısırma eğilimini anlamak ve kontrol altına almak için kullanabileceğiniz bazı temel ipuçlarını sunmaktadır. Her yavru köpek farklıdır, bu nedenle sabırlı olmak ve köpeğinizin ihtiyaçlarına uygun bir eğitim planı oluşturmak önemlidir.


10 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page